
GIGABYTE GAMING OC - NVIDIA 16 GB GDDR7 GeForce RTX 5070 Ti graphics card
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2588 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 8960 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 30000 MHz |
| Memory bandwidth (max) | 28 GB/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 8960 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 4 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 2 kg |
| Height | 142 mm |
| Depth | 70 mm |
| Length | 342 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 4 year(s) |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 264 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package depth | 427 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Cables included | Power |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2588 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 8960 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 30000 MHz |
| Memory bandwidth (max) | 28 GB/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 8960 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 4 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 2 kg |
| Height | 142 mm |
| Depth | 70 mm |
| Length | 342 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 4 year(s) |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 264 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package depth | 427 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Cables included | Power |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |





















