
GIGABYTE WINDFORCE OC - NVIDIA 8 GB GDDR7 GeForce RTX 5060 Ti graphics card
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2587 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 28000 MHz |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 2X |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 135 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 580 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 40 mm |
| Length | 208 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 210.5 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package weight | 850 g |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2587 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 28000 MHz |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 2X |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 135 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 580 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 40 mm |
| Length | 208 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 650 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 210.5 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package weight | 850 g |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |





















