
GIGABYTE WINDFORCE OC V2 - NVIDIA 8 GB GDDR6 GeForce RTX 4060 Ti graphics card
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2550 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4352 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4060 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 18000 MHz |
| Number of pipelines | 3 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1a |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1a |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4352 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination | No |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 2X |
| SFF ready | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 500 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 165 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 690 g |
| Height | 122 mm |
| Depth | 48 mm |
| Length | 201 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Minimum system power supply | 500 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 210.5 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package weight | 2.02 kg |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
Original: $490.67
-65%$490.67
$171.73Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2550 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4352 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4060 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 18000 MHz |
| Number of pipelines | 3 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1a |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1a |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4352 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination | No |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 2X |
| SFF ready | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 500 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 165 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 690 g |
| Height | 122 mm |
| Depth | 48 mm |
| Length | 201 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Minimum system power supply | 500 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 210.5 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package weight | 2.02 kg |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |





















