
Fractal Design Silent Series R3 - Computer case Fan in Black / White - 80mm
Fractal Design Silent Series R3 fans offer excellent value for money, with good performance and assured reliability.
All Fractal Design Silent Series R3 fans are equipped with long-life rifle bearings and an easy-to-hide, sleek black cable.
Available in a large variety of sizes, ranging from compact 40mm fans to full-size 140mm fans, the Silent Series R3 delivers suitable options for replacing loud or damaged fans in both computers and many other electronic devices.
Where performance meets value.
- Featuring rifle bearings, providing improved life expectancy and lower noise compared to a standard sleeve bearing
- Black stealth ribbon cable, making it easy to hide the cable contributing to a clean build
- Improved, more balanced, sturdy fan design delivering precision at a good price point
- Low fan speeds, optimized for quiet operation
- Featuring Fractal Design’s signature black and white color scheme
- Offering sizes from 40mm up to 140mm for all your build needs
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 40000 h |
| Maximum air pressure | 0.99 mmH2O |
| Maximum airflow | 20.2 cfm |
| Noise level (high speed) | 18.1 dB |
| Rotational speed (max) | 1600 RPM |
| Fan diameter | 8 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Product colour | Black, White |
| Power | |
|---|---|
| Maximum current | 0.06 A |
| Voltage | 12 V |
| Power supply | 0.5 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package height | 26 mm |
| Package depth | 94 mm |
| Package width | 121 mm |
| Cable length | 0.35 m |
| Weight | 150 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 80 mm |
| Width | 80 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Bearing technology | Rifle |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | Sweden |
| Mounting hole pattern (W x D) | 71.5 x 71.5 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Original: $28.37
-65%$28.37
$9.93Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fractal Design Silent Series R3 fans offer excellent value for money, with good performance and assured reliability.
All Fractal Design Silent Series R3 fans are equipped with long-life rifle bearings and an easy-to-hide, sleek black cable.
Available in a large variety of sizes, ranging from compact 40mm fans to full-size 140mm fans, the Silent Series R3 delivers suitable options for replacing loud or damaged fans in both computers and many other electronic devices.
Where performance meets value.
- Featuring rifle bearings, providing improved life expectancy and lower noise compared to a standard sleeve bearing
- Black stealth ribbon cable, making it easy to hide the cable contributing to a clean build
- Improved, more balanced, sturdy fan design delivering precision at a good price point
- Low fan speeds, optimized for quiet operation
- Featuring Fractal Design’s signature black and white color scheme
- Offering sizes from 40mm up to 140mm for all your build needs
| Performance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 40000 h |
| Maximum air pressure | 0.99 mmH2O |
| Maximum airflow | 20.2 cfm |
| Noise level (high speed) | 18.1 dB |
| Rotational speed (max) | 1600 RPM |
| Fan diameter | 8 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Product colour | Black, White |
| Power | |
|---|---|
| Maximum current | 0.06 A |
| Voltage | 12 V |
| Power supply | 0.5 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package height | 26 mm |
| Package depth | 94 mm |
| Package width | 121 mm |
| Cable length | 0.35 m |
| Weight | 150 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 80 mm |
| Width | 80 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Bearing technology | Rifle |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | Sweden |
| Mounting hole pattern (W x D) | 71.5 x 71.5 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |























