
Fairphone F4PRTC-1PF-WW1 - Frameless display privacy filter for Fairphone 4
We keep saying it: the most sustainable phone is the one that lasts. While the Fairphone 4 display is already tough by itself, this 9h tempered glass screen protector gives it an extra layer of durability, literally.
We're on a mission to help your Fairphone 4 last as long as possible! Our screen protectors are designed to do just that. The 9H tempered glass is highly durable, providing excellent scratch resistance and even protecting against low-level drops. A special surface coating reduces fingerprints, and the curved edges round out the discrete design. Our screen protectors come in two filter-versions (blue light & privacy); both are easy to apply and remove.
Our privacy screen protector serves double duty to keep your display in pristine condition while also ensuring that no one can sneak a peek on your screen. Super-spy type stuff.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Material | Tempered glass |
| Filter colour | Black |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Suitable for | Smartphone |
| Features | |
|---|---|
| Hardness | 9H |
| Display filter features | Privacy |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Minimum screen size | 16 cm (6.3") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 12 g |
| Depth | 1 mm |
| Height | 155 mm |
| Width | 70 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
Original: $38.91
-65%$38.91
$13.62Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
We keep saying it: the most sustainable phone is the one that lasts. While the Fairphone 4 display is already tough by itself, this 9h tempered glass screen protector gives it an extra layer of durability, literally.
We're on a mission to help your Fairphone 4 last as long as possible! Our screen protectors are designed to do just that. The 9H tempered glass is highly durable, providing excellent scratch resistance and even protecting against low-level drops. A special surface coating reduces fingerprints, and the curved edges round out the discrete design. Our screen protectors come in two filter-versions (blue light & privacy); both are easy to apply and remove.
Our privacy screen protector serves double duty to keep your display in pristine condition while also ensuring that no one can sneak a peek on your screen. Super-spy type stuff.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Transparent |
| Material | Tempered glass |
| Filter colour | Black |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Suitable for | Smartphone |
| Features | |
|---|---|
| Hardness | 9H |
| Display filter features | Privacy |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Minimum screen size | 16 cm (6.3") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 12 g |
| Depth | 1 mm |
| Height | 155 mm |
| Width | 70 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |























