
Fairphone F4PRTC-1BL-WW1 - Anti-glare screen protector for Fairphone 4
We keep saying it: the most sustainable phone is the one that lasts. While the Fairphone 4 display is already tough by itself, this 9h tempered glass screen protector gives it an extra layer of durability, literally.
We're on a mission to help your Fairphone 4 last as long as possible! Our screen protectors are designed to do just that.
The 9H tempered glass is highly durable, providing excellent scratch resistance and even protecting against low-level drops. A special surface coating reduces fingerprints, and the curved edges round out the discrete design. Our screen protectors come in two filter-versions (blue light & privacy); both are easy to apply and remove.
This screen protector filters out blue light to offer triple the protection: It protects your screen from scratches, protects your eyes from strain, and protects your sleep while maintaining your screen's colors.
| Features | |
|---|---|
| Reduces blue light up to | 100% |
| Hardness | 9H |
| Protection features | Scratch resistant |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Compatibility | Fairphone 4 |
| Brand compatibility | Fairphone |
| Protector type | Anti-glare screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 155 mm |
| Weight | 10 g |
| Thickness | 1 mm |
| Screen size HxW | 155 x 70 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Other features | |
|---|---|
| Width | 70 mm |
Original: $36.22
-65%$36.22
$12.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
We keep saying it: the most sustainable phone is the one that lasts. While the Fairphone 4 display is already tough by itself, this 9h tempered glass screen protector gives it an extra layer of durability, literally.
We're on a mission to help your Fairphone 4 last as long as possible! Our screen protectors are designed to do just that.
The 9H tempered glass is highly durable, providing excellent scratch resistance and even protecting against low-level drops. A special surface coating reduces fingerprints, and the curved edges round out the discrete design. Our screen protectors come in two filter-versions (blue light & privacy); both are easy to apply and remove.
This screen protector filters out blue light to offer triple the protection: It protects your screen from scratches, protects your eyes from strain, and protects your sleep while maintaining your screen's colors.
| Features | |
|---|---|
| Reduces blue light up to | 100% |
| Hardness | 9H |
| Protection features | Scratch resistant |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Compatibility | Fairphone 4 |
| Brand compatibility | Fairphone |
| Protector type | Anti-glare screen protector |
| Performance | |
|---|---|
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 155 mm |
| Weight | 10 g |
| Thickness | 1 mm |
| Screen size HxW | 155 x 70 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Other features | |
|---|---|
| Width | 70 mm |























