
eSTUFF GLB212002 mouse Ambidextrous RF Wireless 1600 DPI
The G205 Wireless USB Mouse offers a light and comfortable ambidextrous shape that feels good in either hand.
The ergonomic shape with silent click buttons and 1600 dpi sensitivity provides you with fast and precise cursor control for convenient all-day use.
| Mouse | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Buttons durability (million clicks) | 5 |
| Polling rate | 250 Hz |
| Frame rate | 4000 fps |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Silent click | Yes |
| Button functions | Forward |
| Multi-device support | Yes |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Mouse tracking speed | 28 ips |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Design | |
|---|---|
| Laser colour | Red |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 20 m |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 15 mA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver height | 6.7 mm |
| Receiver depth | 1.83 cm |
| Receiver width | 1.47 cm |
| Weight | 50 g |
| Height | 40 mm |
| Depth | 100 mm |
| Width | 60 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver included | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 61 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Connector type | USB-A |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The G205 Wireless USB Mouse offers a light and comfortable ambidextrous shape that feels good in either hand.
The ergonomic shape with silent click buttons and 1600 dpi sensitivity provides you with fast and precise cursor control for convenient all-day use.
| Mouse | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Buttons durability (million clicks) | 5 |
| Polling rate | 250 Hz |
| Frame rate | 4000 fps |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Silent click | Yes |
| Button functions | Forward |
| Multi-device support | Yes |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Mouse tracking speed | 28 ips |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Design | |
|---|---|
| Laser colour | Red |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 20 m |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 15 mA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver height | 6.7 mm |
| Receiver depth | 1.83 cm |
| Receiver width | 1.47 cm |
| Weight | 50 g |
| Height | 40 mm |
| Depth | 100 mm |
| Width | 60 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver included | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 61 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Connector type | USB-A |






















