
eSTUFF ES678150-BULK mobile phone case 16 cm (6.3") Cover Black
This silk-touch case made of silicone offers perfect protection of both the back and the sides of your phone. It fits firmly over the buttons and curves on the phone. The fashionable and elegant design does not only look good, but has a great feel. Its soft microfiber inner lining protects the backside of your phone.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Protection features | Bump resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Google Pixel 7 |
| Brand compatibility | |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Depth | 9 mm |
| Height | 140 mm |
| Width | 69 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 100 g |
| Package height | 140 mm |
| Package depth | 9 mm |
| Package width | 69 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $61.69
-65%$61.69
$21.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This silk-touch case made of silicone offers perfect protection of both the back and the sides of your phone. It fits firmly over the buttons and curves on the phone. The fashionable and elegant design does not only look good, but has a great feel. Its soft microfiber inner lining protects the backside of your phone.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Protection features | Bump resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Google Pixel 7 |
| Brand compatibility | |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Depth | 9 mm |
| Height | 140 mm |
| Width | 69 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 100 g |
| Package height | 140 mm |
| Package depth | 9 mm |
| Package width | 69 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |





