✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
No images
eSTUFF ES636002-BULK mobile device charger Smartphone White AC Indoor
Home Charger USB-A 2.4A 12W, UK Plug - White
High quality home charger for smartphones and tablets with one 2.4A USB-A output.
All eSTUFF home chargers are tested and approved for use within the EU.
| Performance | |
|---|---|
| Power protection features | Over voltage |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Wireless charging | No |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Power source type | AC |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Power plug type | Type G |
| AC adapter output current | 2.4 A |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Maximum power | 12 W |
| Input current | 0.35 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100-240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 50 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 13 mm |
| Width | 77 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 60 g |
| Package height | 180 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package width | 165 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Sustainability certificates | Low Voltage Directive (LVD) |
$55.36
eSTUFF ES636002-BULK mobile device charger Smartphone White AC Indoor—
$55.36
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Home Charger USB-A 2.4A 12W, UK Plug - White
High quality home charger for smartphones and tablets with one 2.4A USB-A output.
All eSTUFF home chargers are tested and approved for use within the EU.
| Performance | |
|---|---|
| Power protection features | Over voltage |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Wireless charging | No |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Power source type | AC |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Power | |
|---|---|
| Power plug type | Type G |
| AC adapter output current | 2.4 A |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Maximum power | 12 W |
| Input current | 0.35 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100-240 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 50 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 13 mm |
| Width | 77 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 60 g |
| Package height | 180 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package width | 165 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Sustainability certificates | Low Voltage Directive (LVD) |























