
Ergotron LX Series 45-537-216 monitor mount / stand 81.3 cm (32") White Desk
Durable steel and aluminum construction! Tested to perform 10 times the expected life-cycle of other competitive brands at roughly half the price.
Sleek and streamlined, the LX frees up space and allows positioning of your display for greater productivity. Reposition your LCD with just a touch. Up. Down. Forward. Back. The LX provides unparalleled range of motion.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Suitable for TV | Yes |
| Mounting | Clamp |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Tilt angle range | 70 - 5° |
| Height adjustment range | -165 - 165 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| General | |
|---|---|
| Product Family | LX Series |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4.04 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
- The NEW Ergotron LX Arm: It's Alive!
- How to Install the Ergotron LX Arm
Original: $249.00
-65%$249.00
$87.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Durable steel and aluminum construction! Tested to perform 10 times the expected life-cycle of other competitive brands at roughly half the price.
Sleek and streamlined, the LX frees up space and allows positioning of your display for greater productivity. Reposition your LCD with just a touch. Up. Down. Forward. Back. The LX provides unparalleled range of motion.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Suitable for TV | Yes |
| Mounting | Clamp |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Tilt angle range | 70 - 5° |
| Height adjustment range | -165 - 165 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| General | |
|---|---|
| Product Family | LX Series |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4.04 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
- The NEW Ergotron LX Arm: It's Alive!
- How to Install the Ergotron LX Arm



















