
Ergotron LX Series 45-490-285 - Desk monitor mount for upto 86.4 cm (34")
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Number of arms | 1 |
| Pan range | 0 - 360° |
| Angle of rotation | 360° |
| Tilt angle range | -70 - 5° |
| Height adjustment range | 0 - 330 mm |
| Height adjustment | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product Family | LX Series |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $229.52
-65%$229.52
$80.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Number of arms | 1 |
| Pan range | 0 - 360° |
| Angle of rotation | 360° |
| Tilt angle range | -70 - 5° |
| Height adjustment range | 0 - 330 mm |
| Height adjustment | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product Family | LX Series |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |



















