
Corsair iCUE AR120 - Computer Case Fan in Black / White - 120mm (Pack of 3)
Low Noise,High Performance
PWM-controlled fan reaching speeds up to 1,850 RPM and pushing up to 58.98 CFM of air with 2.83mm-H2O of static pressure. It spins as quietly as 10.26 dBa.
LOOKS GREAT OUT OF THE BOX
Eight individually addressable RGB LEDs illuminate your PC with brilliant lighting effects with no need for additional controllers thanks to the included 3-pin ARGB motherboard adapter.
| Performance | |
|---|---|
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Maximum air pressure | 2.8 mmH2O |
| Minimum air pressure | 0.13 mmH2O |
| Maximum airflow | 59 cfm |
| Minimum airflow (imperial) | 10.7 cfm |
| Noise level (high speed) | 27.3 dB |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Rotational speed (max) | 1850 RPM |
| Rotational speed (min) | 400 RPM |
| Fan diameter | 12 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black, White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 25 mm |
Original: $115.91
-65%$115.91
$40.57Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Low Noise,High Performance
PWM-controlled fan reaching speeds up to 1,850 RPM and pushing up to 58.98 CFM of air with 2.83mm-H2O of static pressure. It spins as quietly as 10.26 dBa.
LOOKS GREAT OUT OF THE BOX
Eight individually addressable RGB LEDs illuminate your PC with brilliant lighting effects with no need for additional controllers thanks to the included 3-pin ARGB motherboard adapter.
| Performance | |
|---|---|
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Maximum air pressure | 2.8 mmH2O |
| Minimum air pressure | 0.13 mmH2O |
| Maximum airflow | 59 cfm |
| Minimum airflow (imperial) | 10.7 cfm |
| Noise level (high speed) | 27.3 dB |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Rotational speed (max) | 1850 RPM |
| Rotational speed (min) | 400 RPM |
| Fan diameter | 12 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black, White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 25 mm |























