Conceptronic 2-Port USB Car Tablet Charger 2.1A
This dual USB car charger is the ideal solution for charging your iPad or tablet and most of your other USB devices like (smart) phones and MP3-players through the cigarette lighter of your car, truck or boat! The dual USB car charger works on 12 - 24 volt and converts it to 5 volt. You can easily charge your USB devices while travelling by car, truck or boat, without the need of a PC, notebook or wall socket. Thanks to the high output power and 2 USB ports, you can charge 2 USB devices at the same time!
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Power source type | Cigar lighter |
| Charger compatibility | Tablet |
| Charger type | Auto |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Silver |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 10.5 W |
| Output current | 2100 mA |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Height | 30.9 mm |
| Depth | 55.8 mm |
| Width | 30.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 47.8 g |
| Package height | 45 mm |
| Package depth | 116 mm |
| Package width | 181 mm |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.2 kg |
| Master (outer) case height | 390 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case width | 255 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Original: $35.11
-65%$35.11
$12.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This dual USB car charger is the ideal solution for charging your iPad or tablet and most of your other USB devices like (smart) phones and MP3-players through the cigarette lighter of your car, truck or boat! The dual USB car charger works on 12 - 24 volt and converts it to 5 volt. You can easily charge your USB devices while travelling by car, truck or boat, without the need of a PC, notebook or wall socket. Thanks to the high output power and 2 USB ports, you can charge 2 USB devices at the same time!
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Power source type | Cigar lighter |
| Charger compatibility | Tablet |
| Charger type | Auto |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Silver |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 10.5 W |
| Output current | 2100 mA |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Height | 30.9 mm |
| Depth | 55.8 mm |
| Width | 30.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 47.8 g |
| Package height | 45 mm |
| Package depth | 116 mm |
| Package width | 181 mm |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 2.2 kg |
| Master (outer) case height | 390 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case width | 255 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |























