
Compulocks Kickstand Case for 8.3" iPad mini in Black
Experience the perfect blend of mobility, security, and functionality with Kickstand.
The Kickstand is designed to offer both mobility and security. With a rubber Edgeband integrated into
Kickstand provides an extra layer of protection for your iPad, safeguarding it against accidental bumps
and scratches.
Additionally, it enhances comfort during use, providing a secure grip and minimizing fatigue.
All bundles include a custom Compulocks’ rubber Edgeband, Kickstand and a locking cable.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Lockable | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Mini (6th gen.) 2021 |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Metal, Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 771.107029 g |
| Height | 75.5 mm |
| Depth | 29.5 mm |
| Width | 140 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8301500000 |
Original: $123.80
-65%$123.80
$43.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience the perfect blend of mobility, security, and functionality with Kickstand.
The Kickstand is designed to offer both mobility and security. With a rubber Edgeband integrated into
Kickstand provides an extra layer of protection for your iPad, safeguarding it against accidental bumps
and scratches.
Additionally, it enhances comfort during use, providing a secure grip and minimizing fatigue.
All bundles include a custom Compulocks’ rubber Edgeband, Kickstand and a locking cable.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Lockable | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad Mini (6th gen.) 2021 |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Metal, Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 771.107029 g |
| Height | 75.5 mm |
| Depth | 29.5 mm |
| Width | 140 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8301500000 |






















