
Compulocks Kickstand Case for Galaxy Tab A8 in Black
Experience the perfect blend of mobility, security, and functionality with Kickstand.
The Kickstand is designed to offer both mobility and security. With a rubber Edgeband integrated into
Kickstand provides an extra layer of protection for your Galaxy Tab A8 10.5", safeguarding it against accidental bumps
and scratches. Additionally, it enhances comfort during use, providing a secure grip and minimizing
fatigue.
All bundles include a custom Compulocks’ rubber Edgeband, Kickstand and a locking cable.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Lockable | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Galaxy Tab A8 2022, SM-X200, SM-X205 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product main colour | Black |
| Material | Metal, Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 771.107029 g |
| Height | 75.5 mm |
| Depth | 29.5 mm |
| Width | 147 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8301500000 |
Original: $123.80
-65%$123.80
$43.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience the perfect blend of mobility, security, and functionality with Kickstand.
The Kickstand is designed to offer both mobility and security. With a rubber Edgeband integrated into
Kickstand provides an extra layer of protection for your Galaxy Tab A8 10.5", safeguarding it against accidental bumps
and scratches. Additionally, it enhances comfort during use, providing a secure grip and minimizing
fatigue.
All bundles include a custom Compulocks’ rubber Edgeband, Kickstand and a locking cable.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Lockable | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Galaxy Tab A8 2022, SM-X200, SM-X205 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product main colour | Black |
| Material | Metal, Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 26.7 cm (10.5") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 771.107029 g |
| Height | 75.5 mm |
| Depth | 29.5 mm |
| Width | 147 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8301500000 |






















