
CHERRY MC 4900 - USB Corded Optical Mouse with Fingerprint Sensor
The integrated FingerTip sensor means the CHERRY MC 4900 wired mouse stands for easy logon. Fast and secure user authentication by means of your own fingerprint.
| Mouse | |
|---|---|
| Certification | cULusCEFCC |
| Scrolling directions | Horizontal |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Programmable mouse buttons | No |
| Recommended usage | PC |
| Movement resolution | 1375 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Office |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 150 g |
| Height | 40 mm |
| Depth | 65 mm |
| Width | 115 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Batteries included | No |
| Receiver included | No |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package height | 48 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 135 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
|---|---|
| EAN/UPC/GTIN | 4025112088285 |
Original: $188.91
-65%$188.91
$66.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The integrated FingerTip sensor means the CHERRY MC 4900 wired mouse stands for easy logon. Fast and secure user authentication by means of your own fingerprint.
| Mouse | |
|---|---|
| Certification | cULusCEFCC |
| Scrolling directions | Horizontal |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Programmable mouse buttons | No |
| Recommended usage | PC |
| Movement resolution | 1375 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Office |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 150 g |
| Height | 40 mm |
| Depth | 65 mm |
| Width | 115 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Batteries included | No |
| Receiver included | No |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package height | 48 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 135 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Other features | |
|---|---|
| EAN/UPC/GTIN | 4025112088285 |






















