
CHERRY AK-PMH12 "Medical Use" USB Type-A Optical mouse - 1,000 DPI
The cabled hygiene mouse AK-PMH12 of the MedicalMouse series is especially made for the use in hygiene critical environments. The completely closed silicone membrane not only enables safe surface disinfection but also protects the mouse against the ingress of dirt and fluids.
| Mouse | |
|---|---|
| Certification | CE, RoHS, FCC-Test Report, EN-60601-1-2:2015 IEC |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons quantity | 5 |
| Scroll type | Buttons |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Medical |
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | White |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 11 mA |
| Power source | Cable |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 120 g |
| Height | 35 mm |
| Depth | 113 mm |
| Width | 62 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The cabled hygiene mouse AK-PMH12 of the MedicalMouse series is especially made for the use in hygiene critical environments. The completely closed silicone membrane not only enables safe surface disinfection but also protects the mouse against the ingress of dirt and fluids.
| Mouse | |
|---|---|
| Certification | CE, RoHS, FCC-Test Report, EN-60601-1-2:2015 IEC |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Buttons quantity | 5 |
| Scroll type | Buttons |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Medical |
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | White |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption | 11 mA |
| Power source | Cable |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 120 g |
| Height | 35 mm |
| Depth | 113 mm |
| Width | 62 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |






















