✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

be quiet! MC1 Solid-state drive Heatsink/Radiator Black 1 pc(s)
The M.2 SSD cooler MC1 provides efficient cooling, enabling maximum read/write speed for single and double sided M.2 2280 modules.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Solid-state drive |
| Type | Heatsink/Radiator |
| Fan diameter | No |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Type | Heatsink/Radiator |
| Fan diameter | No |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 99 mm |
| Package width | 98 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 60 g |
| Weight | 68 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 99 mm |
| Package width | 98 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 60 g |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 31.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 41.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 25 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 6.86 kg |
| Products per shipping (inner) case | 96 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
$38.32
be quiet! MC1 Solid-state drive Heatsink/Radiator Black 1 pc(s)—
$38.32
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The M.2 SSD cooler MC1 provides efficient cooling, enabling maximum read/write speed for single and double sided M.2 2280 modules.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Solid-state drive |
| Type | Heatsink/Radiator |
| Fan diameter | No |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Type | Heatsink/Radiator |
| Fan diameter | No |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 99 mm |
| Package width | 98 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 60 g |
| Weight | 68 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 99 mm |
| Package width | 98 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 60 g |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 31.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 41.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 25 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 6.86 kg |
| Products per shipping (inner) case | 96 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |























