✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

be quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse White Computer case Fan 14 cm 1 pc(s)
Impressive lighting, superior cooling
Light Wings 140mm PWM Reverse White offers impressive illumination for a vibrant unique look, strong performance and quiet operation with efficient cooling.
If you are looking for a quiet case fan with an impressive look from every angle, Light Wings 140mm PWM Reverse White is your fan of choice. Not only a visual highlight in any PC case when being used as a side or bottom intake, it’s also reliable and performant. This fan hits the sweet spot between performance, noise and ARGB lighting.
Light Wings 140mm PWM Reverse White offers impressive illumination for a vibrant unique look, strong performance and quiet operation with efficient cooling.
If you are looking for a quiet case fan with an impressive look from every angle, Light Wings 140mm PWM Reverse White is your fan of choice. Not only a visual highlight in any PC case when being used as a side or bottom intake, it’s also reliable and performant. This fan hits the sweet spot between performance, noise and ARGB lighting.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 1300 RPM |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Noise level (high speed) | 25.5 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 51.4 cfm |
| Maximum air pressure | 1.1 mmH2O |
| Airflow | 87.3 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 60000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Cable length | 0.5 m |
| Illumination LED | Yes |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 25.5 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 51.4 cfm |
| Maximum air pressure | 1.1 mmH2O |
| Airflow | 87.3 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.5 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Sustainability certificates | Triman |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Rated current | 0.67 A |
| Fan power consumption | 3.8 W |
| Fan current | 0.08 A |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 25 mm |
| Package depth | 29.5 mm |
| Package width | 173 mm |
| Package height | 153 mm |
| Fan weight | 241 g |
| Package weight | 330 g |
| Cable length | 0.5 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 29.5 mm |
| Package width | 173 mm |
| Package height | 153 mm |
| Package weight | 330 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 32 cm |
| Shipping (inner) case length | 47.8 cm |
| Shipping (inner) case height | 20 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 10.5 kg |
| Products per shipping (inner) case | 30 pc(s) |
$37.59
be quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse White Computer case Fan 14 cm 1 pc(s)—
$37.59
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Impressive lighting, superior cooling
Light Wings 140mm PWM Reverse White offers impressive illumination for a vibrant unique look, strong performance and quiet operation with efficient cooling.
If you are looking for a quiet case fan with an impressive look from every angle, Light Wings 140mm PWM Reverse White is your fan of choice. Not only a visual highlight in any PC case when being used as a side or bottom intake, it’s also reliable and performant. This fan hits the sweet spot between performance, noise and ARGB lighting.
Light Wings 140mm PWM Reverse White offers impressive illumination for a vibrant unique look, strong performance and quiet operation with efficient cooling.
If you are looking for a quiet case fan with an impressive look from every angle, Light Wings 140mm PWM Reverse White is your fan of choice. Not only a visual highlight in any PC case when being used as a side or bottom intake, it’s also reliable and performant. This fan hits the sweet spot between performance, noise and ARGB lighting.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 1300 RPM |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Noise level (high speed) | 25.5 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 51.4 cfm |
| Maximum air pressure | 1.1 mmH2O |
| Airflow | 87.3 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 60000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Cable length | 0.5 m |
| Illumination LED | Yes |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 25.5 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 51.4 cfm |
| Maximum air pressure | 1.1 mmH2O |
| Airflow | 87.3 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.5 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Sustainability certificates | Triman |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Rated current | 0.67 A |
| Fan power consumption | 3.8 W |
| Fan current | 0.08 A |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 25 mm |
| Package depth | 29.5 mm |
| Package width | 173 mm |
| Package height | 153 mm |
| Fan weight | 241 g |
| Package weight | 330 g |
| Cable length | 0.5 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 29.5 mm |
| Package width | 173 mm |
| Package height | 153 mm |
| Package weight | 330 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 32 cm |
| Shipping (inner) case length | 47.8 cm |
| Shipping (inner) case height | 20 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 10.5 kg |
| Products per shipping (inner) case | 30 pc(s) |























