
Backbone One Mobile Gaming Controller (1st Gen) for Android (USB-C) - Standard Edition
Transform your Android phone into the ultimate gaming console. Snap in your phone and play any game or service that supports controllers, including Xbox Cloud Gaming, or even stream directly from your Xbox or PC. No tedious setup. Fast charge via a pass-through USB-C port and listen with wired headphones using the 3.5mm audio port. Uncover a new world of premium gaming in seconds.
| Input device | |
|---|---|
| Gaming platforms supported | Android, PC, Xbox |
| Device type | Gamepad |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Headphone out | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Software | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 138 g |
| Height | 93.9 mm |
| Depth | 32.6 mm |
| Width | 257.6 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| User guide | Yes |
Original: $100.63
-65%$100.63
$35.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transform your Android phone into the ultimate gaming console. Snap in your phone and play any game or service that supports controllers, including Xbox Cloud Gaming, or even stream directly from your Xbox or PC. No tedious setup. Fast charge via a pass-through USB-C port and listen with wired headphones using the 3.5mm audio port. Uncover a new world of premium gaming in seconds.
| Input device | |
|---|---|
| Gaming platforms supported | Android, PC, Xbox |
| Device type | Gamepad |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Headphone out | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Software | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 138 g |
| Height | 93.9 mm |
| Depth | 32.6 mm |
| Width | 257.6 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| User guide | Yes |























