ASUS VG249QE5A computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
ASUS VG249QE5A computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Key Features
- Display Size: Inches
- Display Resolution:
- Aspect Ratio:
- Display Type:
- Speakers:
- Camera:
- Touchscreen:
Overview
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 146 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 125% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle/ horizontal | 178° |
| Viewing angle/ vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Viewable size/ horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size/ vertical | 29.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 180 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 146 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Display diagonal (metric) | 61 cm |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3/ sRGB |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| Game mode | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 323 mm |
| Depth (without stand) | 58 mm |
| Width (without stand) | 541 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 3.3 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 323 mm |
| Depth (without stand) | 58 mm |
| Width (without stand) | 541 mm |
| Width (with stand) | 541 mm |
| Depth (with stand) | 174 mm |
| Height (with stand) | 394 mm |
| Weight (with stand) | 3.3 kg |
| Weight (without stand) | 2.7 kg |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Package type | Box |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Motion blur reduction | Yes |
| Game mode | Yes |
| Height (without stand) | 323 mm |
| Depth (without stand) | 58 mm |
| Width (without stand) | 541 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
Gaming key spec
146HZ REFRESH RATE (OC) AND 1MS (MPRT) RESPONSE TIME
With overclock to 146Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters/ racers/ real-time strategy/ and sports titles.
Original: $154.22
-65%$154.22
$53.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ASUS VG249QE5A computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Key Features
- Display Size: Inches
- Display Resolution:
- Aspect Ratio:
- Display Type:
- Speakers:
- Camera:
- Touchscreen:
Overview
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 146 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 125% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle/ horizontal | 178° |
| Viewing angle/ vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Viewable size/ horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size/ vertical | 29.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 180 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 146 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Display diagonal (metric) | 61 cm |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3/ sRGB |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| Game mode | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 323 mm |
| Depth (without stand) | 58 mm |
| Width (without stand) | 541 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Game mode | Yes |
| Weight (with stand) | 3.3 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 323 mm |
| Depth (without stand) | 58 mm |
| Width (without stand) | 541 mm |
| Width (with stand) | 541 mm |
| Depth (with stand) | 174 mm |
| Height (with stand) | 394 mm |
| Weight (with stand) | 3.3 kg |
| Weight (without stand) | 2.7 kg |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 168 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Package type | Box |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Motion blur reduction | Yes |
| Game mode | Yes |
| Height (without stand) | 323 mm |
| Depth (without stand) | 58 mm |
| Width (without stand) | 541 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | No |
| Package type | Box |
Gaming key spec
146HZ REFRESH RATE (OC) AND 1MS (MPRT) RESPONSE TIME
With overclock to 146Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters/ racers/ real-time strategy/ and sports titles.