
ASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB GDDR6
ASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB GDDR6
Key Features
- Graphics Processor:
- Interface Type:
- Memory Type:
- Memory Bus:
- Maximum Resolution:
- Ports:
Overview
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | AMD |
| Processor boost clock speed | 3060 MHz |
| Stream processors | 4096 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA | No |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | Radeon RX 9070 XT |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| Performance | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.3 |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black/ Silver |
| Number of slots | 3.125 |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 3x 8-pin |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 3.125 |
| Weight | 1.48 kg |
| Height | 140 mm |
| Depth | 62.5 mm |
| Length | 330 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black/ Silver |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 420 mm |
| Package height | 126 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package weight | 2.56 kg |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
ASUS TUF Gaming Radeon™ RX 9070 XT
The AMD RDNA™ 4 Architecture elevated by buffed cooling and power delivery to effortlessly churn out frames at 4K resolution and beyond/ and backed with an arsenal of rugged reinforcements to cover your six.
Premium Durability
TUF Chokes & MOSFETs
Certified military-grade TUF chokes and MOSFETs deliver rock-solid power to the GPU/ which can help improve system stability.
TUF Capacitors
TUF 5K black metallic capacitors provide 52% wider temperature tolerance and a 2.5X longer lifespan than standard capacitors.
Phase-Change GPU Thermal Pad
By melting to effectively fill the gaps between the GPU and the thermal module/ a premium phase-change GPU thermal pad provides superior thermal conductivity and enhanced heat dissipation/ ensuring optimal performance and longevity for graphics cards under heavy loads.
Protective PCB Coating
A protective conformal coating envelops the circuit board to help protect against short-circuits caused by moisture/ dust or debris.
Dual-ball Fan Bearings
Dual-ball bearings offer an extensive lifespan of up to 80/000 hours/ double the longevity of sleeve bearings and surpassing fluid dynamic bearings. This helps ensure long-lasting/ reliable and quiet cooling.
Cooling Mastery
This advanced cooling design features the ASUS-exclusive MaxContact manufacturing technique/ a phase-change GPU thermal pad and efficient Axial-tech fans/ helping to ensure premium thermal performance/ optimized airflow and quiet operation/ all within a robust and vented metal exoskeleton.
MaxContact Design
MaxContact is a special ASUS manufacturing process that effectively expands the surface area of the heat spreader that sits atop the GPU by 5%/ compared to traditional designs. This improves temperatures by up to 2°C/ in concert with an extensive heatsink array and powerful Axial-tech fans.
Axial-tech Upgrades
Axial-tech fans spin on dual-ball bearings and propel up to 31% more air than standard fans.
New Directions
The two outer fans spin counterclockwise to reduce turbulence and enhance air dispersion. All three fans stop when GPU temps are below 55°C/ for quieter operation during light tasks. They restart above 60°C/ following a speed curve that balances performance and acoustics.
Vented Exoskeleton
A high-quality diecast shroud and aluminum backplate help prevent PCB flex and feature large vents to further increase heat dissipation.
The Perfect PSU for the TUF Gaming Radeon™ RX 9000 Series
The TUF Gaming Gold Series PSUs are the perfect match for TUF Gaming Radeon™ RX 9000 Series graphics cards/ offering exceptional durability and reliable power delivery. Built with high-quality components and military-grade capacitors/ these PSUs ensure your gaming setup performs at its best/ even during the most demanding sessions.
Reliability
ASUS GPU Guard & Bracket
ASUS GPU Guard applies adhesive to secure all four corners to reduce the risk of cracks/ while a GPU bracket helps ensure uniform mounting pressure and extra stability.
Auto−Extreme Technology
An automated manufacturing process that sets new standards in the industry by allowing all soldering to be completed in a single pass. This reduces thermal strain on components and avoids the use of harsh cleaning chemicals/ resulting in less environmental impact/ lower manufacturing power consumption and a more reliable product overall.
Original: $1,137.71
-65%$1,137.71
$398.20Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeon RX 9070 XT 16 GB GDDR6
Key Features
- Graphics Processor:
- Interface Type:
- Memory Type:
- Memory Bus:
- Maximum Resolution:
- Ports:
Overview
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | AMD |
| Processor boost clock speed | 3060 MHz |
| Stream processors | 4096 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA | No |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | Radeon RX 9070 XT |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| Performance | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| HDCP version | 2.3 |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black/ Silver |
| Number of slots | 3.125 |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 3x 8-pin |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 3.125 |
| Weight | 1.48 kg |
| Height | 140 mm |
| Depth | 62.5 mm |
| Length | 330 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black/ Silver |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 420 mm |
| Package height | 126 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package weight | 2.56 kg |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
ASUS TUF Gaming Radeon™ RX 9070 XT
The AMD RDNA™ 4 Architecture elevated by buffed cooling and power delivery to effortlessly churn out frames at 4K resolution and beyond/ and backed with an arsenal of rugged reinforcements to cover your six.
Premium Durability
TUF Chokes & MOSFETs
Certified military-grade TUF chokes and MOSFETs deliver rock-solid power to the GPU/ which can help improve system stability.
TUF Capacitors
TUF 5K black metallic capacitors provide 52% wider temperature tolerance and a 2.5X longer lifespan than standard capacitors.
Phase-Change GPU Thermal Pad
By melting to effectively fill the gaps between the GPU and the thermal module/ a premium phase-change GPU thermal pad provides superior thermal conductivity and enhanced heat dissipation/ ensuring optimal performance and longevity for graphics cards under heavy loads.
Protective PCB Coating
A protective conformal coating envelops the circuit board to help protect against short-circuits caused by moisture/ dust or debris.
Dual-ball Fan Bearings
Dual-ball bearings offer an extensive lifespan of up to 80/000 hours/ double the longevity of sleeve bearings and surpassing fluid dynamic bearings. This helps ensure long-lasting/ reliable and quiet cooling.
Cooling Mastery
This advanced cooling design features the ASUS-exclusive MaxContact manufacturing technique/ a phase-change GPU thermal pad and efficient Axial-tech fans/ helping to ensure premium thermal performance/ optimized airflow and quiet operation/ all within a robust and vented metal exoskeleton.
MaxContact Design
MaxContact is a special ASUS manufacturing process that effectively expands the surface area of the heat spreader that sits atop the GPU by 5%/ compared to traditional designs. This improves temperatures by up to 2°C/ in concert with an extensive heatsink array and powerful Axial-tech fans.
Axial-tech Upgrades
Axial-tech fans spin on dual-ball bearings and propel up to 31% more air than standard fans.
New Directions
The two outer fans spin counterclockwise to reduce turbulence and enhance air dispersion. All three fans stop when GPU temps are below 55°C/ for quieter operation during light tasks. They restart above 60°C/ following a speed curve that balances performance and acoustics.
Vented Exoskeleton
A high-quality diecast shroud and aluminum backplate help prevent PCB flex and feature large vents to further increase heat dissipation.
The Perfect PSU for the TUF Gaming Radeon™ RX 9000 Series
The TUF Gaming Gold Series PSUs are the perfect match for TUF Gaming Radeon™ RX 9000 Series graphics cards/ offering exceptional durability and reliable power delivery. Built with high-quality components and military-grade capacitors/ these PSUs ensure your gaming setup performs at its best/ even during the most demanding sessions.
Reliability
ASUS GPU Guard & Bracket
ASUS GPU Guard applies adhesive to secure all four corners to reduce the risk of cracks/ while a GPU bracket helps ensure uniform mounting pressure and extra stability.
Auto−Extreme Technology
An automated manufacturing process that sets new standards in the industry by allowing all soldering to be completed in a single pass. This reduces thermal strain on components and avoids the use of harsh cleaning chemicals/ resulting in less environmental impact/ lower manufacturing power consumption and a more reliable product overall.





















