✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition Computer case All-in-one liquid cooler 12 cm
TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition all-in-one liquid CPU cooler with pre-installed & integrated triple fans designed for high airflow and static pressure; efficient pump to ensure CPU maintains optimal operating temperatures.
TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition
The TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition sports a stylish pump top with Aura ARGB lighting, empowering you to showcase your own signature style. An efficient pump and pre-installed & integrated ARGB fans also effectively handle system thermals for stable gaming performance.
Efficient Pump and Pre-Applied Thermal Paste
The TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition is equipped with an efficient pump and pre-applied thermal paste to ensure that your CPU maintains optimal operating temperatures even under heavy workloads.
Sleek Pump Top
The TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition adds vibrant color and style to your build. The TUF Gaming logo on the water block glows with customizable Aura ARGB lighting, empowering you to create a unique look for your system.
TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition
The TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition sports a stylish pump top with Aura ARGB lighting, empowering you to showcase your own signature style. An efficient pump and pre-installed & integrated ARGB fans also effectively handle system thermals for stable gaming performance.
Efficient Pump and Pre-Applied Thermal Paste
The TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition is equipped with an efficient pump and pre-applied thermal paste to ensure that your CPU maintains optimal operating temperatures even under heavy workloads.
Sleek Pump Top
The TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition adds vibrant color and style to your build. The TUF Gaming logo on the water block glows with customizable Aura ARGB lighting, empowering you to create a unique look for your system.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan static pressure | 3.82 mmH2O |
| Fan speed (min) | 650 RPM |
| Fan speed (max) | 2600 RPM |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Water block material | Copper |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Noise level | 37.4 dB |
| Illumination LED | Yes |
| Warranty period | 6 year(s) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 360 x 120 x 27 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 447 mm |
| Package height | 226 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Weight | 1.77 kg |
| Radiator width | 39.7 cm |
| Radiator depth | 12 cm |
| Radiator height | 2.7 cm |
| Tube length | 40 cm |
| Waterblock width | 8.09 cm |
| Waterblock depth | 7.7 cm |
| Waterblock height | 6.71 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 447 mm |
| Package height | 226 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Installation instruction | Yes |
| Other features | |
| Noise level | 37.4 dB |
| Fan performance | 90.78 cfm |
$158.60
ASUS TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition Computer case All-in-one liquid cooler 12 cm—
$158.60
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition all-in-one liquid CPU cooler with pre-installed & integrated triple fans designed for high airflow and static pressure; efficient pump to ensure CPU maintains optimal operating temperatures.
TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition
The TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition sports a stylish pump top with Aura ARGB lighting, empowering you to showcase your own signature style. An efficient pump and pre-installed & integrated ARGB fans also effectively handle system thermals for stable gaming performance.
Efficient Pump and Pre-Applied Thermal Paste
The TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition is equipped with an efficient pump and pre-applied thermal paste to ensure that your CPU maintains optimal operating temperatures even under heavy workloads.
Sleek Pump Top
The TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition adds vibrant color and style to your build. The TUF Gaming logo on the water block glows with customizable Aura ARGB lighting, empowering you to create a unique look for your system.
TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition
The TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition sports a stylish pump top with Aura ARGB lighting, empowering you to showcase your own signature style. An efficient pump and pre-installed & integrated ARGB fans also effectively handle system thermals for stable gaming performance.
Efficient Pump and Pre-Applied Thermal Paste
The TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition is equipped with an efficient pump and pre-applied thermal paste to ensure that your CPU maintains optimal operating temperatures even under heavy workloads.
Sleek Pump Top
The TUF Gaming LC III 360 ARGB White Edition adds vibrant color and style to your build. The TUF Gaming logo on the water block glows with customizable Aura ARGB lighting, empowering you to create a unique look for your system.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan static pressure | 3.82 mmH2O |
| Fan speed (min) | 650 RPM |
| Fan speed (max) | 2600 RPM |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Water block material | Copper |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Noise level | 37.4 dB |
| Illumination LED | Yes |
| Warranty period | 6 year(s) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 360 x 120 x 27 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 447 mm |
| Package height | 226 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Weight | 1.77 kg |
| Radiator width | 39.7 cm |
| Radiator depth | 12 cm |
| Radiator height | 2.7 cm |
| Tube length | 40 cm |
| Waterblock width | 8.09 cm |
| Waterblock depth | 7.7 cm |
| Waterblock height | 6.71 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 447 mm |
| Package height | 226 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Installation instruction | Yes |
| Other features | |
| Noise level | 37.4 dB |
| Fan performance | 90.78 cfm |























