ASUS TUF Gaming H1 Gen II Hatsune Miku Edition Headset Wired Handheld USB Type-A Pink/ Turquoise/ White

ASUS TUF Gaming H1 Gen II Hatsune Miku Edition Headset Wired Handheld USB Type-A Pink/ Turquoise/ White
ASUS TUF Gaming H1 Gen II Hatsune Miku Edition Headset Wired Handheld USB Type-A Pink/ Turquoise/ White
Key Features
- Headband Type:
- Wired/Wireless:
- Microphone:
Overview
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Compatible products | PC PlayStation® 4 PlayStation® 5 |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Handheld |
| Product colour | Pink/ Turquoise/ White |
| Foldable | No |
| Cable length | 2 m |
| Control unit type | In-line control unit |
| Virtual surround | Yes |
| Virtual surround technology | Virtual 7.1 surround sound |
| Technical details | |
| Compatible products | PC PlayStation® 4 PlayStation® 5 |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Handheld |
| Product colour | Pink/ Turquoise/ White |
| Foldable | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Compatible products | PC PlayStation® 4 PlayStation® 5 |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Handheld |
| Product colour | Pink/ Turquoise/ White |
| Foldable | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 4 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -24 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | No |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 297 g |
| Packaging data | |
| Package width | 183 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 236 mm |
| Package depth | 111 mm |
| Package weight | 571 g |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Other features | |
| Backlight | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Virtual surround | Yes |
| Warranty card | Yes |
ASUS is partnering with Crypton Future Media to bring a cybernetic fusion to gaming with the TUF Gaming x Hatsune Miku collection. The debut lineup includes a headset/ keyboard/ mouse/ and mouse pad – combining TUF Gaming's mechanical-armor aesthetics with Miku's signature blue-green and pink color scheme. This special-edition collection blends iconic TUF Gaming design with the vibrant and playful Miku spirit/ enabling gamers and fans to create futuristic setups with go-to peripherals.
The TUF Gaming H1 Gen II Hatsune Miku Edition gaming headset offers truly immersive audio with rich/ deep bass response thanks to 40 mm ASUS Essence drivers and virtual 7.1 surround sound. It includes a TeamSpeak-certified microphone to deliver clear voice comms. What's more/ its lightweight 297-gram design with metal suspension headband ensures comfortable all-day gaming.
Original: $118.60
-65%$118.60
$41.51Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ASUS TUF Gaming H1 Gen II Hatsune Miku Edition Headset Wired Handheld USB Type-A Pink/ Turquoise/ White
Key Features
- Headband Type:
- Wired/Wireless:
- Microphone:
Overview
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Compatible products | PC PlayStation® 4 PlayStation® 5 |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Handheld |
| Product colour | Pink/ Turquoise/ White |
| Foldable | No |
| Cable length | 2 m |
| Control unit type | In-line control unit |
| Virtual surround | Yes |
| Virtual surround technology | Virtual 7.1 surround sound |
| Technical details | |
| Compatible products | PC PlayStation® 4 PlayStation® 5 |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Handheld |
| Product colour | Pink/ Turquoise/ White |
| Foldable | No |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Compatible products | PC PlayStation® 4 PlayStation® 5 |
| Backlight | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Handheld |
| Product colour | Pink/ Turquoise/ White |
| Foldable | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 4 cm |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -24 dB |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone noise-canceling | No |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 297 g |
| Packaging data | |
| Package width | 183 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 236 mm |
| Package depth | 111 mm |
| Package weight | 571 g |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Other features | |
| Backlight | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Virtual surround | Yes |
| Warranty card | Yes |
ASUS is partnering with Crypton Future Media to bring a cybernetic fusion to gaming with the TUF Gaming x Hatsune Miku collection. The debut lineup includes a headset/ keyboard/ mouse/ and mouse pad – combining TUF Gaming's mechanical-armor aesthetics with Miku's signature blue-green and pink color scheme. This special-edition collection blends iconic TUF Gaming design with the vibrant and playful Miku spirit/ enabling gamers and fans to create futuristic setups with go-to peripherals.
The TUF Gaming H1 Gen II Hatsune Miku Edition gaming headset offers truly immersive audio with rich/ deep bass response thanks to 40 mm ASUS Essence drivers and virtual 7.1 surround sound. It includes a TeamSpeak-certified microphone to deliver clear voice comms. What's more/ its lightweight 297-gram design with metal suspension headband ensures comfortable all-day gaming.














