
ASUS ROG Astral - NVIDIA 16 GB GDDR7 GeForce RTX 5080 graphics card
The Final Frontier
The new ROG Astral family was inspired by the limitless expanse and beauty of the cosmos, and it is a testament to an unending dedication to exploring and defining new frontiers. In that spirit, the ROG Astral GeForce RTX 5080 introduces ROG's first quad-fan graphics card, coupled with a patented vapor chamber, increased heatsink fin density, a phase-change GPU thermal pad, towering default clock speeds, boosted power delivery, and more. These premium innovations – amplified by an eye-catching die-cast frame and metal GPU bracket – combine to deliver absolute performance that can handle even the most demanding gaming scenarios.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2760 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 10752 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5080 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 30 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 10752 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| Design | |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Multicolour |
| Number of slots | 3.8 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 3.8 |
| Weight | 2.86 kg |
| Height | 149.3 mm |
| Depth | 76 mm |
| Length | 357.6 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Multicolour |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 420 mm |
| Package height | 126 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package weight | 4.3 kg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Final Frontier
The new ROG Astral family was inspired by the limitless expanse and beauty of the cosmos, and it is a testament to an unending dedication to exploring and defining new frontiers. In that spirit, the ROG Astral GeForce RTX 5080 introduces ROG's first quad-fan graphics card, coupled with a patented vapor chamber, increased heatsink fin density, a phase-change GPU thermal pad, towering default clock speeds, boosted power delivery, and more. These premium innovations – amplified by an eye-catching die-cast frame and metal GPU bracket – combine to deliver absolute performance that can handle even the most demanding gaming scenarios.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2760 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 10752 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5080 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 30 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 10752 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| Design | |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Multicolour |
| Number of slots | 3.8 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 3.8 |
| Weight | 2.86 kg |
| Height | 149.3 mm |
| Depth | 76 mm |
| Length | 357.6 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Multicolour |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 850 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 420 mm |
| Package height | 126 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package weight | 4.3 kg |





















