✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

ASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Computer case 12 cm 3 pc(s)
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Rotational speed (max) | 1600 RPM |
| Bearing type | Sleeve bearing |
| Noise level (high speed) | 23 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 58 cfm |
| Maximum air pressure | 1.38 mmH2O |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan noise level (max) | 23 dB |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Number of fan blades | 7 |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 23 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 58 cfm |
| Maximum air pressure | 1.38 mmH2O |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Power | |
| Starting voltage | 6 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.18 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 28 x 120 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package width | 123 mm |
| Package height | 171 mm |
| Package weight | 660 g |
| Weight | 537 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 93 mm |
| Package width | 123 mm |
| Package height | 171 mm |
| Package weight | 660 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
This case fan features an extra-thick 28mm fan frame and delivers up to 58 CFM of airflow while keeping noise levels at or below 23 dB(A)/ providing an optimal balance of cooling performance and acoustic efficiency. It integrates 20 ARGB LEDs with dual-sided lighting on the frame/ illuminating your system with style.
Thicker Frame for Higher Performance
The ASUS Prime MR120 ARGB Reverse Fan provides strong airflow to ensure consistent cooling performance/ featuring a 28mm fan frame.
Light Up Your Build
The MR120 ARGB Reverse Fan features 20 ARGB LEDs arranged in a striking circular design to enhance the aesthetics of your build.
Consistent Lighting Aesthetics
The dual-sided lighting of the fan frame illuminates your chassis with style. When multiple fans are installed side by side/ the extended lighting creates a vibrant look that significantly elevates your overall system design.
Reliable Cooling Performance
The ASUS Prime MR120 ARGB Reverse Fan offers reliable performance for PC builds/ delivering an ideal balance of airflow and acoustics.
Dual Color & Orientation Options
The MR120 ARGB Reverse Fan is available in black or white/ as well as in standard and reverse airflow versions. These options bring stylish aesthetics to any PC build/ while maintaining cooling performance.
$20.50
Original: $58.57
-65%ASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black 3in1 Computer case 12 cm 3 pc(s)—
$58.57
$20.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Rotational speed (max) | 1600 RPM |
| Bearing type | Sleeve bearing |
| Noise level (high speed) | 23 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 58 cfm |
| Maximum air pressure | 1.38 mmH2O |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan noise level (max) | 23 dB |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Number of fan blades | 7 |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 23 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 58 cfm |
| Maximum air pressure | 1.38 mmH2O |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Power | |
| Starting voltage | 6 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.18 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 28 x 120 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package width | 123 mm |
| Package height | 171 mm |
| Package weight | 660 g |
| Weight | 537 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 93 mm |
| Package width | 123 mm |
| Package height | 171 mm |
| Package weight | 660 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
This case fan features an extra-thick 28mm fan frame and delivers up to 58 CFM of airflow while keeping noise levels at or below 23 dB(A)/ providing an optimal balance of cooling performance and acoustic efficiency. It integrates 20 ARGB LEDs with dual-sided lighting on the frame/ illuminating your system with style.
Thicker Frame for Higher Performance
The ASUS Prime MR120 ARGB Reverse Fan provides strong airflow to ensure consistent cooling performance/ featuring a 28mm fan frame.
Light Up Your Build
The MR120 ARGB Reverse Fan features 20 ARGB LEDs arranged in a striking circular design to enhance the aesthetics of your build.
Consistent Lighting Aesthetics
The dual-sided lighting of the fan frame illuminates your chassis with style. When multiple fans are installed side by side/ the extended lighting creates a vibrant look that significantly elevates your overall system design.
Reliable Cooling Performance
The ASUS Prime MR120 ARGB Reverse Fan offers reliable performance for PC builds/ delivering an ideal balance of airflow and acoustics.
Dual Color & Orientation Options
The MR120 ARGB Reverse Fan is available in black or white/ as well as in standard and reverse airflow versions. These options bring stylish aesthetics to any PC build/ while maintaining cooling performance.























