✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

ASUS Prime LC 360 ARGB White Edition Processor All-in-one liquid cooler 12 cm 1 pc(s)
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Noise level | 34 sone |
| Noise level (high speed) | 34 dB |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851, LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 75.7 cfm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan static pressure | 3.2 mmH2O |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 2200 RPM |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Water block material | Copper |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 34 dB |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851, LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 75.7 cfm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Warranty period | 6 year(s) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 360 x 123 x 25 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package width | 448 mm |
| Package height | 137 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Weight | 1.1 kg |
| Radiator width | 39.4 cm |
| Radiator depth | 12 cm |
| Radiator height | 2.7 cm |
| Tube length | 40 cm |
| Waterblock width | 6.51 cm |
| Waterblock depth | 6.06 cm |
| Waterblock height | 6.85 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 210 mm |
| Package width | 448 mm |
| Package height | 137 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Package type | Box |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
INFINITY ELEGANCE, COOLING MASTERY
Combining cooling performance, easy installation, and aesthetics all in one. The Prime LC 360 ARGB White Edition features a specially designed CPU contact area that can effectively cool the CPU and provide stable performance. At the same time, it comes with pre-installed ARGB fans that optimize the user's PC DIY experience. A single cable connects the lighting and fans, making cable management much easier. The customizable infinity mirror lenses in the water block give the PC build more versatility, empowering you to create diverse styles.
$138.80
ASUS Prime LC 360 ARGB White Edition Processor All-in-one liquid cooler 12 cm 1 pc(s)—
$138.80
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Noise level | 34 sone |
| Noise level (high speed) | 34 dB |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851, LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 75.7 cfm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan static pressure | 3.2 mmH2O |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 2200 RPM |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Water block material | Copper |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 34 dB |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851, LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 75.7 cfm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Warranty period | 6 year(s) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 360 x 123 x 25 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package width | 448 mm |
| Package height | 137 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Weight | 1.1 kg |
| Radiator width | 39.4 cm |
| Radiator depth | 12 cm |
| Radiator height | 2.7 cm |
| Tube length | 40 cm |
| Waterblock width | 6.51 cm |
| Waterblock depth | 6.06 cm |
| Waterblock height | 6.85 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 210 mm |
| Package width | 448 mm |
| Package height | 137 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Package type | Box |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
INFINITY ELEGANCE, COOLING MASTERY
Combining cooling performance, easy installation, and aesthetics all in one. The Prime LC 360 ARGB White Edition features a specially designed CPU contact area that can effectively cool the CPU and provide stable performance. At the same time, it comes with pre-installed ARGB fans that optimize the user's PC DIY experience. A single cable connects the lighting and fans, making cable management much easier. The customizable infinity mirror lenses in the water block give the PC build more versatility, empowering you to create diverse styles.























