ASUS Chromebook Flip CR1 - 29.5 cm (11.6") - Touchscreen - Intel® Celeron® N N4500 - 4 GB LPDDR4x-SDRAM - 64 GB eMMC - Wi-Fi 6 - ChromeOS - Grey

ASUS Chromebook Flip CR1 - 29.5 cm (11.6") - Touchscreen - Intel® Celeron® N N4500 - 4 GB LPDDR4x-SDRAM - 64 GB eMMC - Wi-Fi 6 - ChromeOS - Grey
The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook Flip CR1 is geared to unleash student creativity and potential with robust and attentive design. The ruggedized construction endures the stresses and strains of everyday use and ASUS Antibacterial Guard protects student from harmful organisms in the classroom or outdoors. Featuring an easy-to-service modular design and zero-touch enrollment in IT networks, Flip CR1 is also a smart investment for education environments of all types. It supports up to WiFi 6 and 4G LTE2 for fast connectivity, has a garaged stylus3 and dual cameras for versatile experiences, and long-lasting battery life for uninterrupted learning — making it the student laptop to beat.
Military-grade toughness
Classrooms can be tough, but ASUS Chromebook Flip CR1 is tougher! Built to surpass demanding US military-grade MIL-STD-810H durability standards4, it’s also rigorously tested to pass stringent ASUS quality tests. It can withstand occasional drops of up to 120 cm — more than standard desk height — and the hinge and I/O ports are fully tested to endure the stresses and strains of everyday use.
ASUS Antibacterial Guard
The surface of any laptop may harbor thousands of potentially harmful bacteria. To keep your ASUS Chromebook Flip CR1 hygienic, the keyboard, touchpad and palm rest are all protected with ASUS Antibacterial Guard. This has been scientifically shown by the internationally-recognized ISO 22196 standard to inhibit the growth of bacteria by in excess of 99% over a 24-hour period. Antibacterial Guard is also made to withstand alcohol-based cleaning products and hypochlorous acid water, empowering you to keep the surface of your laptop clean and sanitary — limiting the spread of harmful bacteria.
Easy to Service and Manage
For easy on-site servicing and reduced downtime, ASUS Chromebook Flip CR1 has a modular design that allows key components such as the keyboard, touchpad and panel to be replaced in minutes using simple tools. As well, the underside is securely attached using captive screws, eliminating worries about losing these little parts during repairs.
360° of versatility
With its 360° any-position hinge, ASUS Chromebook Flip CR1 is able to turn learning on its head. Rotate through the full 360° to take a test in tablet mode; study or mark papers in tent mode; or flip into laptop mode to do a report assignment. It’s as flexible as your imagination!
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Colour name | Dark Grey |
| Product colour | Grey |
| Product type | Chromebook |
| Display | |
|---|---|
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Display surface | Gloss |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | HD |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N4500 |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Optical drive type | No |
| Storage media | eMMC |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Charging port type | USB Type-C |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 47 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output voltage | 15 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 45 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (rear) | 2.07 cm |
| Height (front) | 2.06 cm |
| Depth | 204.9 mm |
| Width | 294.6 mm |
| Weight | 1.42 kg |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Chromebook |
| Product Series | Flip CR1 |
- ASUS Chromebook CR11 Series #Intel | 2023
Original: $547.09
-65%$547.09
$191.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook Flip CR1 is geared to unleash student creativity and potential with robust and attentive design. The ruggedized construction endures the stresses and strains of everyday use and ASUS Antibacterial Guard protects student from harmful organisms in the classroom or outdoors. Featuring an easy-to-service modular design and zero-touch enrollment in IT networks, Flip CR1 is also a smart investment for education environments of all types. It supports up to WiFi 6 and 4G LTE2 for fast connectivity, has a garaged stylus3 and dual cameras for versatile experiences, and long-lasting battery life for uninterrupted learning — making it the student laptop to beat.
Military-grade toughness
Classrooms can be tough, but ASUS Chromebook Flip CR1 is tougher! Built to surpass demanding US military-grade MIL-STD-810H durability standards4, it’s also rigorously tested to pass stringent ASUS quality tests. It can withstand occasional drops of up to 120 cm — more than standard desk height — and the hinge and I/O ports are fully tested to endure the stresses and strains of everyday use.
ASUS Antibacterial Guard
The surface of any laptop may harbor thousands of potentially harmful bacteria. To keep your ASUS Chromebook Flip CR1 hygienic, the keyboard, touchpad and palm rest are all protected with ASUS Antibacterial Guard. This has been scientifically shown by the internationally-recognized ISO 22196 standard to inhibit the growth of bacteria by in excess of 99% over a 24-hour period. Antibacterial Guard is also made to withstand alcohol-based cleaning products and hypochlorous acid water, empowering you to keep the surface of your laptop clean and sanitary — limiting the spread of harmful bacteria.
Easy to Service and Manage
For easy on-site servicing and reduced downtime, ASUS Chromebook Flip CR1 has a modular design that allows key components such as the keyboard, touchpad and panel to be replaced in minutes using simple tools. As well, the underside is securely attached using captive screws, eliminating worries about losing these little parts during repairs.
360° of versatility
With its 360° any-position hinge, ASUS Chromebook Flip CR1 is able to turn learning on its head. Rotate through the full 360° to take a test in tablet mode; study or mark papers in tent mode; or flip into laptop mode to do a report assignment. It’s as flexible as your imagination!
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Colour name | Dark Grey |
| Product colour | Grey |
| Product type | Chromebook |
| Display | |
|---|---|
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Display surface | Gloss |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | HD |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N4500 |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Optical drive type | No |
| Storage media | eMMC |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Charging port type | USB Type-C |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 47 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output voltage | 15 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 45 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (rear) | 2.07 cm |
| Height (front) | 2.06 cm |
| Depth | 204.9 mm |
| Width | 294.6 mm |
| Weight | 1.42 kg |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Chromebook |
| Product Series | Flip CR1 |
- ASUS Chromebook CR11 Series #Intel | 2023























