ASUS Chromebook - 39.6 cm (15.6") - Intel® Pentium® Silver N6000 - 8 GB LPDDR4x-SDRAM - 128 GB eMMC - Wi-Fi 6 - ChromeOS - Silver

ASUS Chromebook - 39.6 cm (15.6") - Intel® Pentium® Silver N6000 - 8 GB LPDDR4x-SDRAM - 128 GB eMMC - Wi-Fi 6 - ChromeOS - Silver
Get more done every day, from anywhere
ASUS Chromebook CX11 is made for boosting productivity and having more fun while on the move — all day, every day. This laptop features up to a quad-core Intel® CPU for superior performance and dual-band WiFi 6 technology for superfast speeds, as well as enhanced portability and an up to 11-hour battery life. The slim-bezel design of the series fits more screen into the compact chassis for easy multitasking and incredibly immersive entertainment, and the device is your gateway to the best of Google, including the rich library of apps for work or play on the Google Play2. With speedy performance, robust security and convenient features, ASUS Chromebook CX1 is not only perfect for students — it’s ideal for anyone on the go!
Modern, stylish and ultraportable
ASUS Chromebook CX1 (CX1500CNA) embodies pure style and portability with a lightweight, 1.74 kg3 chassis and a distinctively trendy look and feel. Designed for empowering on-the-go lifestyles, it’s always ready to go wherever your day takes you.
Tough enough to take anywhere
With structural reinforcements to boost chassis strength, ASUS Chromebook CX1 is solidly built and provides durability for all your travels. It also meets next-level and industry-leading MIL-STD 810H US military tests4, which are more rigorous and demanding than ever before. Additionally, the device undergoes stringent in-house testing — including panel-pressure, shock and drop tests — for ensuring maximal toughness, so you don’t have to worry about everyday knocks and bumps.
Easy idea sharing
ASUS Chromebook CX1 offers a 180° lay-flat hinge that allows it to be fully opened and laid completely flat on a desk or table. This setup makes it easy to share ideas, visuals, samples and designs when you’re working with friends, colleagues or clients.
Exceptional typing experience
A full-size, ergonomic keyboard with 1.4 mm key travel ensures supremely comfortable typing experiences on ASUS Chromebook CX1 — typing on a compact device has never been this smooth and easy! The device also features a numeric keypad for convenient, intuitive number input.
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Home |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Transparent Silver |
| Product colour | Silver |
| Product type | Chromebook |
| Display | |
|---|---|
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N6000 |
| Processor family | Intel® Pentium® Silver |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Optical drive type | No |
| Storage media | eMMC |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera HD type | HD |
| Front camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
|---|---|
| Number of battery cells | 2 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output voltage | 15 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 45 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 18.9 mm |
| Depth | 249.9 mm |
| Width | 361.3 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Chromebook |
| Product Series | CX1 |
- An ASUS Chromebook CX1 for Everyone - The New ASUS Chromebook CX1 | ASUS
Original: $458.03
-65%$458.03
$160.31Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Get more done every day, from anywhere
ASUS Chromebook CX11 is made for boosting productivity and having more fun while on the move — all day, every day. This laptop features up to a quad-core Intel® CPU for superior performance and dual-band WiFi 6 technology for superfast speeds, as well as enhanced portability and an up to 11-hour battery life. The slim-bezel design of the series fits more screen into the compact chassis for easy multitasking and incredibly immersive entertainment, and the device is your gateway to the best of Google, including the rich library of apps for work or play on the Google Play2. With speedy performance, robust security and convenient features, ASUS Chromebook CX1 is not only perfect for students — it’s ideal for anyone on the go!
Modern, stylish and ultraportable
ASUS Chromebook CX1 (CX1500CNA) embodies pure style and portability with a lightweight, 1.74 kg3 chassis and a distinctively trendy look and feel. Designed for empowering on-the-go lifestyles, it’s always ready to go wherever your day takes you.
Tough enough to take anywhere
With structural reinforcements to boost chassis strength, ASUS Chromebook CX1 is solidly built and provides durability for all your travels. It also meets next-level and industry-leading MIL-STD 810H US military tests4, which are more rigorous and demanding than ever before. Additionally, the device undergoes stringent in-house testing — including panel-pressure, shock and drop tests — for ensuring maximal toughness, so you don’t have to worry about everyday knocks and bumps.
Easy idea sharing
ASUS Chromebook CX1 offers a 180° lay-flat hinge that allows it to be fully opened and laid completely flat on a desk or table. This setup makes it easy to share ideas, visuals, samples and designs when you’re working with friends, colleagues or clients.
Exceptional typing experience
A full-size, ergonomic keyboard with 1.4 mm key travel ensures supremely comfortable typing experiences on ASUS Chromebook CX1 — typing on a compact device has never been this smooth and easy! The device also features a numeric keypad for convenient, intuitive number input.
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Home |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Transparent Silver |
| Product colour | Silver |
| Product type | Chromebook |
| Display | |
|---|---|
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N6000 |
| Processor family | Intel® Pentium® Silver |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Optical drive type | No |
| Storage media | eMMC |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera HD type | HD |
| Front camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
|---|---|
| Number of battery cells | 2 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output voltage | 15 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 45 W |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 18.9 mm |
| Depth | 249.9 mm |
| Width | 361.3 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Chromebook |
| Product Series | CX1 |
- An ASUS Chromebook CX1 for Everyone - The New ASUS Chromebook CX1 | ASUS























