✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

ARCTIC P9 Max (Black) - 92 mm High-Speed PWM Fan
ARCTIC’s versatile assortment of Fans is both quiet and powerful. We have the right options for any application or need, in sizes from 80 to 140 mm. Plus, our Fans are equipped with state-of-the-art engine technology, innovative fan blades and high-quality bearings, making them particularly durable and efficient.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Maximum airflow | 58.25 cfm |
| Airflow | 98.97 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan static pressure | 6.17 mmH2O |
| Fan speed (min) | 450 RPM |
| Fan speed (max) | 4300 RPM |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Maximum airflow | 58.25 cfm |
| Airflow | 98.97 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.4 m |
| Power | |
| Starting voltage | 5 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.34 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 92 x 92 x 25 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 124 g |
| Weight | 105 g |
| Cable length | 0.4 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 96 mm |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 124 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
$3.17
Original: $9.07
-65%ARCTIC P9 Max (Black) - 92 mm High-Speed PWM Fan—
$9.07
$3.17Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ARCTIC’s versatile assortment of Fans is both quiet and powerful. We have the right options for any application or need, in sizes from 80 to 140 mm. Plus, our Fans are equipped with state-of-the-art engine technology, innovative fan blades and high-quality bearings, making them particularly durable and efficient.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Maximum airflow | 58.25 cfm |
| Airflow | 98.97 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan static pressure | 6.17 mmH2O |
| Fan speed (min) | 450 RPM |
| Fan speed (max) | 4300 RPM |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Maximum airflow | 58.25 cfm |
| Airflow | 98.97 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.4 m |
| Power | |
| Starting voltage | 5 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.34 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 92 x 92 x 25 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 124 g |
| Weight | 105 g |
| Cable length | 0.4 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 96 mm |
| Package width | 96 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 124 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Package type | Box |























