✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

ARCTIC P8 Silent - Pressure-optimised Extra Quiet 80 mm Fan
Not only that we at ARCTIC free the IT world from noise - we care for the right sound as well!
As an international company, our expertise extends over noise reduction in PCs to consumer electronics products.
As an international company, our expertise extends over noise reduction in PCs to consumer electronics products.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 3-pin |
| Rotational speed (max) | 1600 RPM |
| Noise level | 0.08 sone |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 8 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 15.6 cfm |
| Maximum air pressure | 0.62 mmH2O |
| Airflow | 26.5 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Mounting hole pattern (W x D) | 71.5 x 71.5 mm |
| Number of fan blades | 5 |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| Number of fan blades | 5 |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 8 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 15.6 cfm |
| Maximum air pressure | 0.62 mmH2O |
| Airflow | 26.5 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.4 m |
| Fan connector | 3-pin |
| Mounting hole pattern (W x D) | 71.5 x 71.5 mm |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 3-pin |
| Power | |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.06 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 26 mm |
| Package width | 82.5 mm |
| Package height | 82.5 mm |
| Width | 80 mm |
| Package weight | 100 g |
| Depth | 25 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 82 g |
| Cable length | 0.4 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 26 mm |
| Package width | 82.5 mm |
| Package height | 82.5 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Mounting hole pattern (W x D) | 71.5 x 71.5 mm |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
$1.68
Original: $4.80
-65%ARCTIC P8 Silent - Pressure-optimised Extra Quiet 80 mm Fan—
$4.80
$1.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Not only that we at ARCTIC free the IT world from noise - we care for the right sound as well!
As an international company, our expertise extends over noise reduction in PCs to consumer electronics products.
As an international company, our expertise extends over noise reduction in PCs to consumer electronics products.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 3-pin |
| Rotational speed (max) | 1600 RPM |
| Noise level | 0.08 sone |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 8 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 15.6 cfm |
| Maximum air pressure | 0.62 mmH2O |
| Airflow | 26.5 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Mounting hole pattern (W x D) | 71.5 x 71.5 mm |
| Number of fan blades | 5 |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| Number of fan blades | 5 |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 8 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 15.6 cfm |
| Maximum air pressure | 0.62 mmH2O |
| Airflow | 26.5 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.4 m |
| Fan connector | 3-pin |
| Mounting hole pattern (W x D) | 71.5 x 71.5 mm |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 3-pin |
| Power | |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.06 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 26 mm |
| Package width | 82.5 mm |
| Package height | 82.5 mm |
| Width | 80 mm |
| Package weight | 100 g |
| Depth | 25 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 82 g |
| Cable length | 0.4 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 26 mm |
| Package width | 82.5 mm |
| Package height | 82.5 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Mounting hole pattern (W x D) | 71.5 x 71.5 mm |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |























