
ARCTIC P12 - Computer Case Fan in Black - 120mm (Pack of 5)
The P12 fan features completely redesigned fan blades and is optimised for high static pressure. Thus, the P12 is especially effective when used on heatsinks and with higher air resistance.
| Performance | |
|---|---|
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Airflow | 95.65 m³/h |
| Maximum airflow | 56.3 cfm |
| Noise level | 0.3 sone |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 12 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fan blades | 5 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.2 A |
| Starting voltage | 2.8 V |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 800 g |
| Package height | 123 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package width | 130 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 139 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of screws | 20 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Original: $22.52
-65%$22.52
$7.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The P12 fan features completely redesigned fan blades and is optimised for high static pressure. Thus, the P12 is especially effective when used on heatsinks and with higher air resistance.
| Performance | |
|---|---|
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Airflow | 95.65 m³/h |
| Maximum airflow | 56.3 cfm |
| Noise level | 0.3 sone |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 12 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fan blades | 5 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.2 A |
| Starting voltage | 2.8 V |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 800 g |
| Package height | 123 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package width | 130 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 139 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of screws | 20 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |























