✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 3 Pack - 140 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter
ARCTIC's versatile assortment of Fans is both quiet and powerful. We have the right options for any application or need, in sizes from 80 to 140 mm. Plus, our Fans are equipped with state-of-the-art engine technology, innovative fan blades and high-quality bearings, making them particularly durable and efficient.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 98 cfm |
| Maximum air pressure | 5.1 mmH2O |
| Airflow | 166.5 m³/h |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Number of fan blades | 5 |
| Fan speed (min) | 400 RPM |
| Fan speed (max) | 2650 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.48 m |
| Number of fan blades | 5 |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 98 cfm |
| Maximum air pressure | 5.1 mmH2O |
| Airflow | 166.5 m³/h |
| Cable length | 0.48 m |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 4 V |
| Rated current | 0.4 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 30 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 144 mm |
| Package height | 100 mm |
| Fan weight | 248 g |
| Package weight | 810 g |
| Cable length | 0.48 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 144 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 810 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Package type | Box |
$29.57
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 3 Pack - 140 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter—
$29.57
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ARCTIC's versatile assortment of Fans is both quiet and powerful. We have the right options for any application or need, in sizes from 80 to 140 mm. Plus, our Fans are equipped with state-of-the-art engine technology, innovative fan blades and high-quality bearings, making them particularly durable and efficient.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 98 cfm |
| Maximum air pressure | 5.1 mmH2O |
| Airflow | 166.5 m³/h |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Number of fan blades | 5 |
| Fan speed (min) | 400 RPM |
| Fan speed (max) | 2650 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.48 m |
| Number of fan blades | 5 |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 14 cm |
| Maximum airflow | 98 cfm |
| Maximum air pressure | 5.1 mmH2O |
| Airflow | 166.5 m³/h |
| Cable length | 0.48 m |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 4 V |
| Rated current | 0.4 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 140 x 140 x 30 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 144 mm |
| Package height | 100 mm |
| Fan weight | 248 g |
| Package weight | 810 g |
| Cable length | 0.48 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 148 mm |
| Package width | 144 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 810 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Package type | Box |























