✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

ARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 120 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter
ARCTIC's versatile assortment of PC fans are both quiet and powerful. We have the right options for any application or need, in sizes from 80 to 140 mm. Plus, our case fans are equipped with state-of-the-art engine technology, innovative fan blades and high quality bearings, making them particularly durable and efficient.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan static pressure | 6.9 mmH2O |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 3000 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black, White |
| Cable length | 0.4 m |
| Illumination LED | Yes |
| Number of fan blades | 7 |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Cable length | 0.4 m |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Warranty period | 6 year(s) |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Power | |
| Starting voltage | 3.3 V |
| LED voltage | 5 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.33 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package width | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Fan weight | 185 g |
| Package weight | 221 g |
| Cable length | 0.4 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 127 mm |
| Package width | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 221 g |
| Package type | Hanging box |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Package type | Hanging box |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |
$14.64
ARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 120 mm A-RGB PWM Fan with Cable Splitter—
$14.64
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
ARCTIC's versatile assortment of PC fans are both quiet and powerful. We have the right options for any application or need, in sizes from 80 to 140 mm. Plus, our case fans are equipped with state-of-the-art engine technology, innovative fan blades and high quality bearings, making them particularly durable and efficient.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan static pressure | 6.9 mmH2O |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 3000 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black, White |
| Cable length | 0.4 m |
| Illumination LED | Yes |
| Number of fan blades | 7 |
| LED connector type | 3-pin |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Cable length | 0.4 m |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Warranty period | 6 year(s) |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Power | |
| Starting voltage | 3.3 V |
| LED voltage | 5 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.33 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package width | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Fan weight | 185 g |
| Package weight | 221 g |
| Cable length | 0.4 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 127 mm |
| Package width | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 221 g |
| Package type | Hanging box |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Package type | Hanging box |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |























