
Apple 67W USB-C Power Adapter, UK
The 67W USB-C Power Adapter offers fast, efficient charging at home, in the office or on the go. It’s compatible with numerous USB-C devices and charging cables. Apple recommends pairing this power adapter with your 13-inch MacBook Pro (2016 and later) or your 14-inch MacBook Pro with M1 Pro chip with 8-core CPU.
| Features | |
|---|---|
| Output power | 67 W |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 300 g |
| Height | 37.5 mm |
| Depth | 123.9 mm |
| Width | 122.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The 67W USB-C Power Adapter offers fast, efficient charging at home, in the office or on the go. It’s compatible with numerous USB-C devices and charging cables. Apple recommends pairing this power adapter with your 13-inch MacBook Pro (2016 and later) or your 14-inch MacBook Pro with M1 Pro chip with 8-core CPU.
| Features | |
|---|---|
| Output power | 67 W |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 300 g |
| Height | 37.5 mm |
| Depth | 123.9 mm |
| Width | 122.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |






















