
Apple MLYU3B/A power adapter/inverter Indoor 140 W White
The 140W USB-C Power Adapter offers fast, efficient charging at home, in the office or on the go. It’s compatible with numerous USB-C charging cables. Apple recommends pairing this power adapter with your 16‑inch MacBook Pro (2021) using a USB-C to MagSafe 3 Cable to take advantage of fast charging, so you can go from 0 to 50 per cent charge in around 30 minutes.
Charging cable sold separately.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | MacBook Air (M1, 2020)MacBook Air (Retina, 13-inch, 2020)MacBook Air (Retina, 13-inch, 2018 - 2019)MacBook Pro (14-inch, 2021)MacBook Pro (16-inch, 2021)MacBook Pro (13-inch, M1, 2020)MacBook Pro (13-inch, 2020)MacBook Pro (13-inch, 2016 - 2019)MacBook Pro (16-inch, 2019)MacBook Pro (15-inch, 2016 - 2019)MacBook (Retina, 12-inch, 2015 - 2017) |
| Brand compatibility | Apple |
| Output power | 140 W |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 360 g |
| Height | 37.5 mm |
| Depth | 140 mm |
| Width | 117.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The 140W USB-C Power Adapter offers fast, efficient charging at home, in the office or on the go. It’s compatible with numerous USB-C charging cables. Apple recommends pairing this power adapter with your 16‑inch MacBook Pro (2021) using a USB-C to MagSafe 3 Cable to take advantage of fast charging, so you can go from 0 to 50 per cent charge in around 30 minutes.
Charging cable sold separately.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | MacBook Air (M1, 2020)MacBook Air (Retina, 13-inch, 2020)MacBook Air (Retina, 13-inch, 2018 - 2019)MacBook Pro (14-inch, 2021)MacBook Pro (16-inch, 2021)MacBook Pro (13-inch, M1, 2020)MacBook Pro (13-inch, 2020)MacBook Pro (13-inch, 2016 - 2019)MacBook Pro (16-inch, 2019)MacBook Pro (15-inch, 2016 - 2019)MacBook (Retina, 12-inch, 2015 - 2017) |
| Brand compatibility | Apple |
| Output power | 140 W |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Laptop |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 360 g |
| Height | 37.5 mm |
| Depth | 140 mm |
| Width | 117.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |






















