
AMD Ryzen Threadripper PRO 7985WX processor 3.2 GHz 256 MB L3 Box
AMD PRO technologies
Built for modern business, AMD PRO technologies provide layers of protection, seamless manageability, and reliable longevity.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor threads | 128 |
| Cooler included | No |
| Box | Yes |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor socket | Socket sTR5 |
| Processor cores | 64 |
| Processor base frequency | 3.2 GHz |
| Processor model | 7985WX |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
Original: $11,987.40
-65%$11,987.40
$4,195.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AMD PRO technologies
Built for modern business, AMD PRO technologies provide layers of protection, seamless manageability, and reliable longevity.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor threads | 128 |
| Cooler included | No |
| Box | Yes |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor socket | Socket sTR5 |
| Processor cores | 64 |
| Processor base frequency | 3.2 GHz |
| Processor model | 7985WX |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |






















