
AMD Ryzen 7 PRO 7745 processor 3.8 GHz 32 MB L3 Box
AMD PRO technologies
Built for modern business, AMD PRO technologies provide layers of protection, seamless manageability, and reliable longevity.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | Yes |
| Box | Yes |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor model | 7745 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
Original: $430.50
-65%$430.50
$150.67Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AMD PRO technologies
Built for modern business, AMD PRO technologies provide layers of protection, seamless manageability, and reliable longevity.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | Yes |
| Box | Yes |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor model | 7745 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |






















