✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
No images
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3
Socket AM5, 8 cores, 16 threads, 4.2 GHz base clock, 5.1 GHz boost clock, 16 MB cache, 65 W
| Processor | |
|---|---|
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor model | 8700G |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card base frequency | 2900 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
$182.81
Original: $522.31
-65%AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3—
$522.31
$182.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Socket AM5, 8 cores, 16 threads, 4.2 GHz base clock, 5.1 GHz boost clock, 16 MB cache, 65 W
| Processor | |
|---|---|
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor model | 8700G |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card base frequency | 2900 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |






















