✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3
Socket AM5, 8 cores, 16 threads, 4.5 GHz base clock, 5.4 GHz boost clock, 32 MB L3 cache
The Dominant Gaming Desktop Processor
Lead your team to victory with the top 8-core AMD gaming processor.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 4.5 GHz |
| Processor model | 7700X |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL, Ubuntu |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
$223.85
Original: $639.58
-65%AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3—
$639.58
$223.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Socket AM5, 8 cores, 16 threads, 4.5 GHz base clock, 5.4 GHz boost clock, 32 MB L3 cache
The Dominant Gaming Desktop Processor
Lead your team to victory with the top 8-core AMD gaming processor.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 4.5 GHz |
| Processor model | 7700X |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL, Ubuntu |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |






















