
AMD Ryzen 7 5800X3D processor 3.4 GHz 96 MB L3
Windows® 11 Gaming
AMD powered PCs with Windows® 11 enable the ultimate gaming experience
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 3.4 GHz |
| Processor model | 5800X3D |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Original: $731.47
-65%$731.47
$256.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Windows® 11 Gaming
AMD powered PCs with Windows® 11 enable the ultimate gaming experience
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 3.4 GHz |
| Processor model | 5800X3D |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |






















