
AMD Ryzen 5 5600 processor - 3.5 GHz 32 MB L3 Box
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor threads | 12 |
| Cooler included | Yes |
| Box | Yes |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 6 |
| Processor base frequency | 3.5 GHz |
| Processor model | 5600 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |
Original: $311.38
-65%$311.38
$108.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor threads | 12 |
| Cooler included | Yes |
| Box | Yes |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 6 |
| Processor base frequency | 3.5 GHz |
| Processor model | 5600 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |






















