✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
No images
AMD Ryzen 3 PRO 8300G processor 3.4 GHz 8 MB L3
Socket AM5, 4 cores, 8 threads, 3.4 GHz base clock, 4.9 GHz boost clock, 8 MB cache, 65 W TDP
| Processor | |
|---|---|
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor threads | 8 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor base frequency | 3.4 GHz |
| Processor model | 8300G |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 PRO |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card base frequency | 2600 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 3 |
$340.32
AMD Ryzen 3 PRO 8300G processor 3.4 GHz 8 MB L3—
$340.32
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Socket AM5, 4 cores, 8 threads, 3.4 GHz base clock, 4.9 GHz boost clock, 8 MB cache, 65 W TDP
| Processor | |
|---|---|
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor threads | 8 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor base frequency | 3.4 GHz |
| Processor model | 8300G |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 PRO |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card base frequency | 2600 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 3 |






















