
AMD EPYC 9274F processor 4.05 GHz 256 MB L3
Powering Modern Data Centers
Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD.
AMD Infinity Guard
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
AMD Infinity Architecture
Experience unified intelligence.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 320 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor threads | 48 |
| Component for | Server/workstation |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor cores | 24 |
| Processor base frequency | 4.05 GHz |
| Processor model | 9274F |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| General | |
|---|---|
| Product Family | EPYC |
Original: $3,965.86
-65%$3,965.86
$1,388.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Powering Modern Data Centers
Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD.
AMD Infinity Guard
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
AMD Infinity Architecture
Experience unified intelligence.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 320 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor threads | 48 |
| Component for | Server/workstation |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor cores | 24 |
| Processor base frequency | 4.05 GHz |
| Processor model | 9274F |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| General | |
|---|---|
| Product Family | EPYC |






















