
AMD EPYC 7773X processor 2.2 GHz 768 MB L3
AMD Infinity Guard
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
AMD Infinity Architecture
Experience unified intelligence.
| Processor | |
|---|---|
| Configurable TDP-down | 225 W |
| Configurable TDP-up | 280 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 768 MB |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor threads | 128 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cores | 64 |
| Processor base frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | 7773X |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| General | |
|---|---|
| Product Family | EPYC |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Original: $6,948.69
-65%$6,948.69
$2,432.04Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AMD Infinity Guard
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
AMD Infinity Architecture
Experience unified intelligence.
| Processor | |
|---|---|
| Configurable TDP-down | 225 W |
| Configurable TDP-up | 280 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 768 MB |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor threads | 128 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cores | 64 |
| Processor base frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | 7773X |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| General | |
|---|---|
| Product Family | EPYC |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |






















