✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

AMD EPYC 73F3 processor 3.5 GHz 256 MB L3
16 cores, 32 threads, 3.5 GHz base frequency, 4.0 GHz boost frequency, 256MB L3 cache, 240W TDP
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor threads | 32 |
| Component for | Server/workstation |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cores | 16 |
| Processor base frequency | 3.5 GHz |
| Processor model | 73F3 |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| General | |
|---|---|
| Product Family | EPYC |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
$1,734.44
AMD EPYC 73F3 processor 3.5 GHz 256 MB L3—
$1,734.44
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
16 cores, 32 threads, 3.5 GHz base frequency, 4.0 GHz boost frequency, 256MB L3 cache, 240W TDP
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor threads | 32 |
| Component for | Server/workstation |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cores | 16 |
| Processor base frequency | 3.5 GHz |
| Processor model | 73F3 |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| General | |
|---|---|
| Product Family | EPYC |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |






















