AMD EPYC 4124P processor 3.8 GHz 16 MB L3
AMD EPYC 4124P
AMD EPYC 4004 processors accommodate entry-level server workloads efficiently and affordably, meeting your all-day, every day processing needs.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor operating modes | 32-bit, 64-bit |
| Processor threads | 8 |
| Processor series | AMD EPYC 4004 Series |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor model | 4124P |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| General | |
|---|---|
| Product Family | EPYC |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Tray |
- AMD EPYC 4004 Processors: High-performance CPUs designed for easy-to-use, low-cost servers
Original: $237.84
-65%$237.84
$83.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AMD EPYC 4124P
AMD EPYC 4004 processors accommodate entry-level server workloads efficiently and affordably, meeting your all-day, every day processing needs.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor operating modes | 32-bit, 64-bit |
| Processor threads | 8 |
| Processor series | AMD EPYC 4004 Series |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor model | 4124P |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| General | |
|---|---|
| Product Family | EPYC |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Tray |
- AMD EPYC 4004 Processors: High-performance CPUs designed for easy-to-use, low-cost servers






















