Synology HAT3310-16T internal hard drive 3.5" 16 TB Serial ATA
Reliable Drives for Home and Small Office Systems
Synology Plus Series SATA HDDs are designed to meet the reliability, endurance, and performance requirements of 24/7 storage in Synology small and medium-sized business storage systems. Stringent validation testing and NAS-class reliability ensure consistent performance in high-uptime and multi-user environments.
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Noise level (idle) | 20 dB |
| Workload rate limit | 180 TB/year |
| 24/7 operation | Yes |
| HDD sustained transfer rate | 281 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | NAS |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 16 TB |
| HDD size | 3.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Power consumption (read) | 8.41 W |
| Power consumption (write) | 8.41 W |
| Power consumption (idle) | 5.61 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating altitude | -304.8 - 12192 m |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 65 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 720 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Width | 101.8 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reliable Drives for Home and Small Office Systems
Synology Plus Series SATA HDDs are designed to meet the reliability, endurance, and performance requirements of 24/7 storage in Synology small and medium-sized business storage systems. Stringent validation testing and NAS-class reliability ensure consistent performance in high-uptime and multi-user environments.
| Features | |
|---|---|
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Noise level (idle) | 20 dB |
| Workload rate limit | 180 TB/year |
| 24/7 operation | Yes |
| HDD sustained transfer rate | 281 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | NAS |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 16 TB |
| HDD size | 3.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Power consumption (read) | 8.41 W |
| Power consumption (write) | 8.41 W |
| Power consumption (idle) | 5.61 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Non-operating altitude | -304.8 - 12192 m |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 65 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 720 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Width | 101.8 mm |
















